Praca przez Internet a podatki w 2021 roku

Opublikowane przez admin w dniu

osoba przy laptopie rozliczająca podatki na kalkulatorze oraz przez Internet

Podatki a praca przez Internet

Internet w XXI wieku daje dużo możliwości zarobkowych, a praca przez Internet również podlega konieczności odprowadzeniu podatków do Urzędu Skarbowego. Wydaję się to skomplikowane, ale wcale takie nie jest. W tym artykule dowiesz się jak poprawnie odprowadzać podatki za swoją pracę online.

Kiedy zarejestrować działalność gospodarczą?

Najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy osiągasz stałe, regularne zyski z pracy przez Internet, ponieważ wtedy konieczne jest zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Jeśli prowadzisz bloga, został on założony z myślą o zarobku, w sposób ciągły dodajesz wpisy i zarabiasz na nim np. 500zł miesięcznie, a w skali roku 6000zł, to wtedy należy już zarejestrować i rozliczać się z działalności gospodarczej. Jeśli zarabiasz na blogu sporadycznie, co jakiś czas to nie ma takiej potrzeby.

(Zobacz nasze metody zarobku przez Internet: KLIKNIJ TUTAJ)

Kiedy trzeba odprowadzać podatki za pracę przez Internet?

Podatki z pracy przez Internet odprowadza się wtedy, kiedy roczny dochód przekroczy kwotę wolną od podatku, czyli od roku 2018 roku jest to 8000zł brutto. Jeśli roczny dochód jest mniejszy bądź równy 8000zł (wliczając wszystkie formy dochodu), nie prowadzisz działalności gospodarczej, a praca przez Internet to jedyne źródło dochodu, nie musisz odprowadzać podatku. Jednak wciąż musisz wykazać je w formularzu PIT, w rubryce “Inne przygody“. W tym momencie wypełnienie PITU to nie jest problem. Wystarczy, że założysz konto na stronie www.gov.pl, a tam możesz wygenerować PIT online. Nasze zadanie to zsumowanie wszystkich wpływy na konto i wpisanie sumy w odpowiednią rubrykę.

Formy rozliczania podatku

  • Zasady ogólne: Podatek wynosi 18% jeśli przychody są niższe niż 85.528zł, jeśli przychody są wyższe to podatek wynosi 32%. Zarobki wtedy wykazuje się na PIT-36 i składa się go do końca kwietnia następnego roku za rok poprzedni. Przychody za rok 2020, składasz do końca kwietnia 2021 roku. Musisz również składać zaliczkę na podatek dochody do 20 dnia następnego miesiąca. Jeśli w styczniu zarobiłeś 200zł, to do 20 lutego musisz zapłacić 36zł do Urzędu Skarbowego. Warto to zrobić przez profil zaufany, gdzie masz wygenerowany swój własny rachunek do US i co miesiąc, w pełni online wysyłasz swoje zaliczki na podatek. Możesz tutaj też odliczyć koszty uzyskania przychodu, czyli np. hosting, domenę albo urządzenia, które są przydatne do pracy typu telefon czy laptop.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: Podatek jest stały i wynosi 8.5% niezależnie od tego, ile zarobiłeś. Nie ma tu kwoty wolnej od podatku, ani nie można odliczyć kosztów uzyskania przychodu. Zeznanie podatkowe PIT-28 składa się do końca lutego następnego roku. Aby US wiedział, że rozliczasz się ryczałtem, nie trzeba już zgłaszać tego do urzędu. Wystarczy, że pierwsza zaliczka na podatek dochodowy do US wyniesie 8.5%.

Wybór formy opodatkowania obowiązuje przez cały rok, nie da się jej zmienić. Dopiero w roku następnym będziesz miał taka możliwość, dlatego trzeba wybrać rozsądnie opodatkowanie odpowiednie dla siebie.

Myślę, że temat “Podatki, a praca przez Internet” powinien sprawiać Ci mniej kłopotów po przeczytaniu tego artykułu.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *